Размер шрифта:

Параметры

Бүгін Кардиология және ішкі аурулар ҒЗИ-дың №1 терапия бөлімшесінде стационарлық ем алатын пациенттер үшін қант диабеті мектебінде кезекті сабақтар өтті.
Эндокринолог дәрігер Балнұр Сұлтанова қант диабеті деген не екенін айтты. Пациенттер аурудың даму себептері және қандағы глюкоза деңгейінің, қан липидті бейінінің, қан қысымының мақсатты мәндері мен түрі туралы білудің маңыздылығы туралы білді.
Ол 2 - ші қант диабетінің кейбір негізгі қауіп факторларын еске түсірді, бұл физикалық белсенділіктің төмендігі, 45 жастан асқан, қант диабетімен ауыратын бірінші дәрежелі туыстарының болуы, салмағы 4 кг-нан асатын баланың туылуы немесе гестациялық қант диабеті (жүктілік кезінде пайда болатын қант диабеті), жүрек-қан тамырлары ауруларының тарихы, байланысты жағдайлар инсулинге төзімділікпен: ауыр семіздік және т. б.
Мектепте әр пациент аурумен қалай күресуге болатындығы, дұрыс тамақтану, физикалық белсенділік және дәрі-дәрмектер арқылы параметрлерді бақылау туралы өз әңгімелерімен бөліседі. Алынған білім, дағдылар мен тәсілдер пациенттердің өз аурулары туралы хабардар болуын арттыруға мүмкіндік береді: қауіп факторлары, оның дамуы, мүмкін асқынулар. Балнұр Сұлтанова қант диабетімен байланысты мифтерді жиі жоққа шығаруы керек.
Мұндай мектептердің пайдасы неде? Ауруларды басқару бағдарламасына қатысқан пациенттер емдеудің тиімділігі көбінесе аурудың мәнін дұрыс түсінуге, емдеуді ұстануға және дәрігердің ұсыныстарын орындауға байланысты екенін түсіне бастады.
2019 жылдың тамыз айынан бастап Кардиология және ішкі аурулар ҒЗИ базасында эндокринолог, гастроэнтеролог, нефролог, кардиолог, пульмонолог және аллерголог мектептері жұмыс істейді, олардың мақсаты пациенттердің емделуге бейімділігін арттыруға ықпал ету, олардың денсаулығын сақтауға, дәрігердің ұсынымдарын орындауға мотивацияны қалыптастыру, дұрыс тамақтану, физикалық белсенділік, стресті басқару арқылы қауіп факторларын өз бетінше азайту.